İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Açık öğretim lise kayıtları yapma AÖL 2. dönem tescil yenileme

AÖL tescil onarım işlemleri başladı, eğitim hayatını MEB’e tabi açık öğretim lisesinde devamlı öğrenciler için heyecanlı bir işlem olan AÖL 2. dönem tescil onarım işlemleri 6 Şubat’ta sona erecek. Bu vakit içinde başta AÖL kaydı yaptıracak öğrenciler ile AÖL 2.dönem tescil bakım yapmak isteyen öğrenciler başvuruda bulunacak. 

Açık Öğretim Lisesi 2018-2019 eğitim öğretim yılı 2. dönem kayıt onarım meslek ve işlemleri 9 Ocak 2019 tarihinde başladı. Açık lise öğrencileri laf konusu ilk tescil ve tescil yenileme işleminin nasıl yapılacağı hakkında veri olmak istiyor. İşte, AÖL kayıt işlemleri hakkında ayrıntı…

2018-2019 Eğitim-Öğretim yılı Açık Öğretim Lisesi 2. dönem kayıt işlemleri için tarihler emin oldu. Yakın zaman önce güncellenen AÖL iş takvimine kadar; 09/01/2019 – 06/02/2019 aralarında AÖL 2. dönem yeni kayıtları alınacak ve tescil onarım işlemleri yapılacak.

AÖL KAYIT ONARIM KILAVUZU İÇİN TIKLAYIN

KİMLER AÖL KAYIT ONARIM YAPTIRACAK: Öğrencilik durumu Silik, Donuk ya da Etkin olan öğrencilerimiz kayıt onarım işlemi yaptıracaktır. Tescil yenileme işlemini yaptırmayanlar II. Dönem sınavına katılamaz. Başvurular, il ve İlçelerde bulunan Millet Eğitimi Merkezi Müdürlüklerine yapılacak.

Öğrencilik durumu “ Silik, Donuk veya Faal ” olan öğrencilerin kayıt yenileme imtihan bedelini anlaşmalı bankalara yatırmış öğrencilerin tescil yenileme işlemleri sistem göre otomatik olarak yapılacaktır. Bu öğrencilerimizin tescil onarım işlemlerini tamamlatmak için Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüklerine başvuru etmelerine gerek yoktur.

İLGİLİ:  Belçika'da yeni nesil Türk çocuklar Türkçe bilmiyor

Otomatik tescil onarım işlemi için duyuru edilen kayıt onarım tarihleri arasında her gün mesai bitiminden sonradan Açık Öğretim Lisesi Veri Yönetim Sistemi çalıştırılacaktır. Sistemin çalıştırıldığı saate kadar kayıt yenileme ücretini anlaşmalı bankalara yatıran öğrencilerimizin öğrencilik durumları sistem üzerinden “Faal” yapılarak tescil onarım işlemi tamamlanacaktır.

Açık Öğretim Lisesinde tescil onarım işleminiz yapılarak öğrencilik durumunuzu sistem üzerinde “Faal” hale geldikten daha sonra irtibat bilgilerinizi (Telefon, adres) ve sınava girmek istediğiniz il/ilçe merkezini mutlaka güncelleyiniz. Tescil onarım ücretini yatırdıktan en geç bir çalışma günü sonradan öğrencilik durumunuz kayıt yenilediğiniz dönem için faal olmamış ise / kayıt yenile işleminiz yapılmamış ise tescil yenile işleminizi yaptırmak için halk müziği eğitimi merkezi müdürlüğüne başvuru ediniz.

KAYIT ONARIM ÜCRETİ NE DEĞIN: Açık Öğretim Lisesine kayıt onarım yaptıracak öğrenciler, her sene belirlenen tescil onarım sınav ücretini ödemek zorundadır. 2019 yılında bir dönem için kayıt yenileme Imtihan Bedeli olarak; 30 TL ve Insanlar Eğitim Merkezi Mektep Aile Birliği hesabına; 5 TL olarak belirlenmiştir. (30 TL Açık Öğretim Lisesi Kayıt Onarim Imtihan Bedeli olarak anlaşmalı bankalara yatırılacak. 5 TL ise Halk Müziği Eğitim Merkezi Okul Aile Birliği banka hesabına ya da fiş karşılığında teslim edilecektir.)

KAYIT YENILEME ÜCRETİ HANGİ BANKAYA: Öğrenci adayı, T.C. Kimlik Numarası ifade ederek T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Halk Müziği Bankası ve Türkiye Vakıflar Bankasının bankamatiklerine (ATM) ya da Türkiye Vakıflar Bankası şubelerine gitgide artarak ya da ilgili bankaların internet bankacılıkları üzerinden “MEB Yardım Hizmetleri Genel Müdürlüğü Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğü” hesabına 30 TL ödeyerek ve dekontu muhafaza edecektir. (T.C. vatandaşı olmayan öğrenci adayları ise İl Göç İdaresi Müdürlüklerinden alacakları tanıdık olmayan kimlik numarası ile anlaşmalı bankalara müracaat edeceklerdir.)

İLGİLİ:  BİLFEN'in 2019-2020 kayıtları 1.5 saatte kapandı fiyatlara bir bakın!

Kayıt yenileme imtihan bedelinin 5 TL’ si ise Insanlar Eğitimi Merkezi Müdürlüğü Mektep Aile Birliklerinin vereceği banka hesap numarasına veya söz konusu okullardaki ilgili görevliye makbuz karşılığında ödenecektir.

Tescil yenileme işlemleri Açık Öğretim Lisesi Data Idare Sistemi tarafından otomatik olarak yapılan öğrencilerin Insanlar Eğitimi Merkezi Müdürlüğüne kitap, devlete ait yazı vb. nedenlerle müracaat ettiklerinde kendilerinden 5 TL kayıt yenileme Imtihan Ücreti alınacaktır. Öğrencilerin ikinci bir kere sınav bedeli ödememesi için bulunulan dönem adına ödenmiş olan 5 TL tescil onarım Sınav Ücreti makbuzunu mutlaka saklamaları ve yanlarında bulundurmaları gerekmektedir.

ILK KAYIT İŞLEMİ NASIL YAPILIR: Başvurular belirlenen tarihler içinde il ve ilçelerde bulunan Insanlar Eğitimi Merkezi Müdürlüklerine yapılacaktır.

Açık Öğretim Lisesine birincil kayıt yaptıran öğrenci, sınava girmek istediği her dönem için “Imtihan Bedelini” ödemek zorundadır. 2019 yılında, bir dönem için Ilk Tescil Sınav Bedeli olarak; 30 TL ve Ahali Eğitim Merkezi Okul Aile Birliği hesabına; 10 TL olarak belirlenmiştir. (30 TL Açık Öğretim Lisesi Ilk Tescil Sınav Ücreti olarak anlaşmalı bankalara yatırılacak. 10 TL ise Ahali Eğitim Merkezi Okul Aile Birliği banka hesabına ya da makbuz karşılığında teslim edilecektir.)

İLGİLİ:  Öğretmen ataması yapılacak branşlar 2019-tam liste

Öğrenci adayı, T.C. Kimlik Numarası ifade ederek T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Halk Müziği Bankası ve Türkiye Vakıflar Bankasının bankamatiklerine (ATM) veya Türkiye Vakıflar Bankası şubelerine gitgide artarak veya ilgili bankaların internet bankacılığı üzerinden MEB Takviye Hizmetleri Genel Müdürlüğü Döner Anapara İşletmesi Müdürlüğü hesabına (Açık Öğretim Lisesi Ilk Kayıt Bedeli), 30 TL ödeyecek ve dekontu muhafaza edecektir.

Ilk kayıt Imtihan Ücreti harici 10 TL ise Insanlar Eğitimi Merkezi Müdürlüğü Mektep Aile Birliklerinin vereceği banka hesap numarasına veya söz konusu okullardaki ilgili görevliye fiş karşılığında ödenecektir.

KİMLER BIRINCIL KAYIT İÇİN BAŞVURU YAPABİLİR?

a) İlköğretim Okulu/Ortaokul mezunu olanlar,

b) Ortaöğretim kurumlarından ayrılanlar,

c) Ortaöğretim kurumlarından mezun olanlar,

ç) Bir yükseköğretim kurumundan ayrılan veya mezun olanlardan, iş liselerinin 3 yıllık veya 4 takvim sisteminden mezun olanlar ile genel liselerimizin 3 takvim ya da 4 takvim alanlı sisteminden mezun olanlar,

d) Yurt dışarıya öğrenim görmüş olup, İl Millî Eğitim Müdürlükleri veya Yurt Dışındaki Eğitim Müşavirliği/Eğitim Ataşeliklerinden, yukarıdaki (a), (b), (c) ve (ç) maddelerindeki şartlardan birini içeren Eşitlik Belgesi almış olanlar, başvurabilir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir Cevap Yazın