İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

AÖL 2. dönem tescil yenileme kılavuzu açık lise kayıtları bitiş günü

AÖL tescil yenileme işlemleri başladı, eğitim hayatını MEB’e emrindeki açık öğretim lisesinde aralıksız öğrenciler için heyecanlı bir süreç olan AÖL 2. dönem kayıt onarım işlemleri 6 Şubat’ta sona erecek. Bu süre içinde ilk önce AÖL kaydı yaptıracak öğrenciler ile AÖL 2.dönem tescil bakım yapmak isteyen öğrenciler başvuruda bulunacak. 

Açık Öğretim Lisesi 2018-2019 eğitim öğretim yılı 2. dönem tescil yenileme meslek ve işlemleri 9 Ocak 2019 tarihinde başladı. Açık lise öğrencileri laf konusu birincil tescil ve tescil onarım işleminin nasıl yapılacağı hakkında data elde etmek istiyor. İşte, AÖL kayıt işlemleri hakkında ayrıntı…

2018-2019 Eğitim-Öğretim yılı Açık Öğretim Lisesi 2. dönem tescil işlemleri için tarihler muhakkak oldu. Yakın vakit önce güncellenen AÖL iş takvimine tarafından; 09/01/2019 – 06/02/2019 aralarında AÖL 2. dönem yeni kayıtları alınacak ve tescil onarım işlemleri yapılacak.

AÖL KAYIT YENILEME KILAVUZU İÇİN TIKLAYIN

KİMLER AÖL KAYIT ONARIM YAPTIRACAK: Öğrencilik durumu Silik, Donuk ya da Faal olan öğrencilerimiz kayıt onarım işlemi yaptıracaktır. Kayıt onarım işlemini yaptırmayanlar II. Dönem sınavına katılamaz. Başvurular, il ve İlçelerde bulunan Ahali Eğitimi Merkezi Müdürlüklerine yapılacak.

Öğrencilik durumu “ Silik, Donuk veya Faal ” olan öğrencilerin tescil onarım imtihan bedelini anlaşmalı bankalara yatırmış öğrencilerin tescil onarım işlemleri sistem göre otomatik olarak yapılacaktır. Bu öğrencilerimizin tescil yenileme işlemlerini tamamlatmak için Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüklerine başvuru etmelerine lüzum yoktur.

İLGİLİ:  4 yeni fakülte kuruldu 3 yüksekokul kapatıldı

Otomatik tescil yenileme işlemi için ilan edilen tescil yenileme tarihleri arasında her gün mesai bitiminden daha sonra Açık Öğretim Lisesi Data Idare Sistemi çalıştırılacaktır. Sistemin çalıştırıldığı saate değin tescil onarım ücretini anlaşmalı bankalara yatıran öğrencilerimizin öğrencilik durumları sistem üzerinden “Etkin” yapılarak tescil yenileme işlemi tamamlanacaktır.

Açık Öğretim Lisesinde tescil onarım işleminiz yapılarak öğrencilik durumunuzu sistem üzerinde “Faal” ayla geldikten sonradan iletişim bilgilerinizi (Telefon, adres) ve sınava girmek istediğiniz il/ilçe merkezini mutlaka güncelleyiniz. Kayıt onarım ücretini yatırdıktan en geç bir iş günü sonra öğrencilik durumunuz tescil yenilediğiniz dönem için etkin olmamış ise / kayıt yenile işleminiz yapılmamış ise tescil yenile işleminizi yaptırmak için halk eğitimi merkezi müdürlüğüne müracaat ediniz.

KAYIT ONARIM ÜCRETİ NE DEK: Açık Öğretim Lisesine kayıt yenileme yaptıracak öğrenciler, her yıl belirlenen tescil yenileme imtihan ücretini ödemek zorundadır. 2019 yılında bir dönem için tescil onarım Imtihan Bedeli olarak; 30 TL ve Irk Eğitim Merkezi Mektep Aile Birliği hesabına; 5 TL olarak belirlenmiştir. (30 TL Açık Öğretim Lisesi Tescil Yenileme Imtihan Bedeli olarak anlaşmalı bankalara yatırılacak. 5 TL ise Millet Eğitim Merkezi Okul Aile Birliği banka hesabına veya makbuz karşılığında teslim edilecektir.)

KAYIT ONARIM ÜCRETİ HANGİ BANKAYA: Öğrenci adayı, T.C. Kimlik Numarası açıklama ederek T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Irk Bankası ve Türkiye Vakıflar Bankasının bankamatiklerine (ATM) ya da Türkiye Vakıflar Bankası şubelerine artan bir şekilde veya ilgili bankaların internet bankacılıkları üzerinden “MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü Döner Anapara İşletmesi Müdürlüğü” hesabına 30 TL ödeyerek ve dekontu muhafaza edecektir. (T.C. vatandaşı olmayan öğrenci adayları ise İl Göç İdaresi Müdürlüklerinden alacakları tanıdık olmayan kimlik numarası ile anlaşmalı bankalara başvuru edeceklerdir.)

İLGİLİ:  ÖSYM'den e-YDS adaylarına 'saat' uyarısı!

Kayıt yenileme imtihan bedelinin 5 TL’ si ise Ahali Eğitimi Merkezi Müdürlüğü Mektep Aile Birliklerinin vereceği banka hesap numarasına veya söz konusu okullardaki ilgili görevliye makbuz karşılığında ödenecektir.

Kayıt yenileme işlemleri Açık Öğretim Lisesi Bilgi Idare Sistemi tarafından otomatik olarak yapılan öğrencilerin Irk Eğitimi Merkezi Müdürlüğüne kitap, resmi yazı vb. nedenlerle müracaat ettiklerinde kendilerinden 5 TL kayıt yenileme Imtihan Ücreti alınacaktır. Öğrencilerin ikinci bir defa sınav bedeli ödememesi için bulunulan dönem adına ödenmiş olan 5 TL tescil yenileme Sınav Ücreti makbuzunu mutlaka saklamaları ve yanlarında bulundurmaları gerekmektedir.

ILK KAYIT İŞLEMİ NASIL YAPILIR: Başvurular belirlenen tarihler içinde il ve ilçelerde yer alan Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüklerine yapılacaktır.

Açık Öğretim Lisesine birincil kayıt yaptıran öğrenci, sınava girmek istediği her dönem için “Sınav Bedelini” ödemek zorundadır. 2019 yılında, bir dönem için Birincil Tescil Imtihan Bedeli olarak; 30 TL ve Halk Eğitim Merkezi Mektep Aile Birliği hesabına; 10 TL olarak belirlenmiştir. (30 TL Açık Öğretim Lisesi Ilk Tescil Imtihan Ücreti olarak anlaşmalı bankalara yatırılacak. 10 TL ise Halk Eğitim Merkezi Mektep Aile Birliği banka hesabına veya fiş karşılığında teslim edilecektir.)

İLGİLİ:  5 gün işe gelmeme yapan teşekkür belgesi alabilir mi?

Öğrenci adayı, T.C. Kimlik Numarası açıklama ederek T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası ve Türkiye Vakıflar Bankasının bankamatiklerine (ATM) ya da Türkiye Vakıflar Bankası şubelerine artan bir şekilde ya da ilgili bankaların internet bankacılığı üzerinden MEB Takviye Hizmetleri Genel Müdürlüğü Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğü hesabına (Açık Öğretim Lisesi Ilk Tescil Bedeli), 30 TL ödeyecek ve dekontu muhafaza edecektir.

Birincil tescil Imtihan Ücreti harici 10 TL ise Halk Müziği Eğitimi Merkezi Müdürlüğü Mektep Aile Birliklerinin vereceği banka hesap numarasına ya da söz konusu okullardaki ilgili görevliye fiş karşılığında ödenecektir.

KİMLER BIRINCIL KAYIT İÇİN DILEKÇE YAPABİLİR?

a) İlköğretim Okulu/Ortaokul mezunu olanlar,

b) Ortaöğretim kurumlarından ayrılanlar,

c) Ortaöğretim kurumlarından mezun olanlar,

ç) Bir yükseköğretim kurumundan ayrılan ya da mezun olanlardan, meslek liselerinin 3 yıllık ya da 4 takvim sisteminden mezun olanlar ile genel liselerimizin 3 takvim veya 4 yıllık alanlı sisteminden mezun olanlar,

d) Yurt dışarıda tahsilli olup, İl Millî Eğitim Müdürlükleri ya da Yurt Dışındaki Eğitim Müşavirliği/Eğitim Ataşeliklerinden, yukarıdaki (a), (b), (c) ve (ç) maddelerindeki şartlardan birini içeren Denklik Belgesi almış olanlar, başvurabilir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir Cevap Yazın