İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

AÖL 2. dönem tescil yenileme son gün ne vakit 2019 bitişi

AÖL tescil yenileme işlemleri başladı, eğitim hayatını MEB’e tabi açık öğretim lisesinde aralıksız öğrenciler için heyecanlı bir süreç olan AÖL 2. dönem tescil onarım işlemleri 6 Şubat’ta sona erecek. Bu süre içinde ilk kez AÖL kaydı yaptıracak öğrenciler ile AÖL 2.dönem tescil yenilemek isteyen öğrenciler başvuruda bulunacak. 

Açık Öğretim Lisesi 2018-2019 eğitim öğretim yılı 2. dönem kayıt onarım iş ve işlemleri 9 Ocak 2019 tarihinde başladı. Açık lise öğrencileri söz konusu birincil kayıt ve kayıt onarım işleminin nasıl yapılacağı hakkında bilgi almak istiyor. İşte, AÖL kayıt işlemleri hakkında teferruat…

2018-2019 Eğitim-Öğretim yılı Açık Öğretim Lisesi 2. dönem tescil işlemleri için tarihler kesin oldu. Yakın zaman önce güncellenen AÖL meslek takvimine kadar; 09/01/2019 – 06/02/2019 arasında AÖL 2. dönem yeni kayıtları alınacak ve tescil yenileme işlemleri yapılacak.

AÖL KAYIT YENILEME KILAVUZU İÇİN TIKLAYIN

KİMLER AÖL KAYIT ONARIM YAPTIRACAK: Öğrencilik durumu Silik, Donuk ya da Faal olan öğrencilerimiz tescil onarım işlemi yaptıracaktır. Tescil yenileme işlemini yaptırmayanlar II. Dönem sınavına katılamaz. Başvurular, il ve İlçelerde bulunan Ahali Eğitimi Merkezi Müdürlüklerine yapılacak.

Öğrencilik durumu “ Silik, Donuk veya Faal ” olan öğrencilerin tescil yenileme sınav bedelini anlaşmalı bankalara yatırmış öğrencilerin kayıt onarım işlemleri sistem göre otomatik olarak yapılacaktır. Bu öğrencilerimizin kayıt onarım işlemlerini tamamlatmak için Ahali Eğitimi Merkezi Müdürlüklerine başvuru etmelerine gerek yoktur.

İLGİLİ:  e okul işe gelmeme günü sorgulaması karne görüntüleme ekranı

Otomatik tescil yenileme işlemi için ilan edilen tescil onarım tarihleri arasında her gün mesai bitiminden daha sonra Açık Öğretim Lisesi Veri Idare Sistemi çalıştırılacaktır. Sistemin çalıştırıldığı saate değin kayıt onarım ücretini anlaşmalı bankalara yatıran öğrencilerimizin öğrencilik durumları sistem üzerinden “Aktif” yapılarak kayıt onarım işlemi tamamlanacaktır.

Açık Öğretim Lisesinde tescil onarım işleminiz yapılarak öğrencilik durumunuzu sistem üstünde “Etkin” ışık halkası geldikten daha sonra irtibat bilgilerinizi (Telefon, adres) ve sınava girmek istediğiniz il/ilçe merkezini mutlaka güncelleyiniz. Kayıt yenileme ücretini yatırdıktan en geç bir iş günü sonra öğrencilik durumunuz kayıt yenilediğiniz dönem için faal olmamış ise / tescil yenile işleminiz yapılmamış ise kayıt yenile işleminizi yaptırmak için ahali eğitimi merkezi müdürlüğüne müracaat ediniz.

KAYIT YENILEME ÜCRETİ NE DEK: Açık Öğretim Lisesine tescil onarım yaptıracak öğrenciler, her sene belirlenen kayıt onarım imtihan ücretini ödemek zorundadır. 2019 yılında bir dönem için tescil yenileme Sınav Bedeli olarak; 30 TL ve Ahali Eğitim Merkezi Mektep Aile Birliği hesabına; 5 TL olarak belirlenmiştir. (30 TL Açık Öğretim Lisesi Tescil Yenileme Sınav Bedeli olarak anlaşmalı bankalara yatırılacak. 5 TL ise Millet Eğitim Merkezi Mektep Aile Birliği banka hesabına veya fiş karşılığında teslim edilecektir.)

KAYIT ONARIM ÜCRETİ HANGİ BANKAYA: Öğrenci adayı, T.C. Kimlik Numarası beyan ederek T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Ahali Bankası ve Türkiye Vakıflar Bankasının bankamatiklerine (ATM) ya da Türkiye Vakıflar Bankası şubelerine artan bir şekilde veya ilgili bankaların internet bankacılıkları üzerinden “MEB Takviye Hizmetleri Genel Müdürlüğü Döner Anapara İşletmesi Müdürlüğü” hesabına 30 TL ödeyerek ve dekontu muhafaza edecektir. (T.C. vatandaşı olmayan öğrenci adayları ise İl Göç İdaresi Müdürlüklerinden alacakları yabancı kimlik numarası ile anlaşmalı bankalara müracaat edeceklerdir.)

İLGİLİ:  Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk hiç unutamadığı karne anısını anlattı

Kayıt onarım imtihan bedelinin 5 TL’ si ise Halk Müziği Eğitimi Merkezi Müdürlüğü Mektep Aile Birliklerinin vereceği banka hesap numarasına veya laf konusu okullardaki ilgili görevliye fiş karşılığında ödenecektir.

Kayıt yenileme işlemleri Açık Öğretim Lisesi Data Idare Sistemi tarafından otomatik olarak yapılan öğrencilerin Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğüne kitap, resmi yazı vb. nedenlerle başvuru ettiklerinde kendilerinden 5 TL tescil onarım Sınav Ücreti alınacaktır. Öğrencilerin ikinci bir defa sınav bedeli ödememesi için bulunulan dönem namına ödenmiş olan 5 TL tescil onarım Sınav Ücreti makbuzunu mutlaka saklamaları ve yanlarında bulundurmaları gerekmektedir.

ILK KAYIT İŞLEMİ NASIL YAPILIR: Başvurular belirlenen tarihler içinde il ve ilçelerde yer alan Irk Eğitimi Merkezi Müdürlüklerine yapılacaktır.

Açık Öğretim Lisesine birincil tescil yaptıran öğrenci, sınava girmek istediği her dönem için “Imtihan Bedelini” ödemek zorundadır. 2019 yılında, bir dönem için Ilk Tescil Imtihan Bedeli olarak; 30 TL ve Halk Müziği Eğitim Merkezi Okul Aile Birliği hesabına; 10 TL olarak belirlenmiştir. (30 TL Açık Öğretim Lisesi Birincil Tescil Sınav Ücreti olarak anlaşmalı bankalara yatırılacak. 10 TL ise Millet Eğitim Merkezi Okul Aile Birliği banka hesabına veya fiş karşılığında teslim edilecektir.)

İLGİLİ:  Egemen ve savcı adaylığı imtihanı yanıt kağıtları ulaşıma açıldı

Öğrenci adayı, T.C. Kimlik Numarası demeç ederek T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Insanlar Bankası ve Türkiye Vakıflar Bankasının bankamatiklerine (ATM) ya da Türkiye Vakıflar Bankası şubelerine giderek veya ilgili bankaların internet bankacılığı üzerinden MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğü hesabına (Açık Öğretim Lisesi Ilk Kayıt Bedeli), 30 TL ödeyecek ve dekontu muhafaza edecektir.

Ilk kayıt Imtihan Ücreti harici 10 TL ise Millet Eğitimi Merkezi Müdürlüğü Mektep Aile Birliklerinin vereceği banka hesap numarasına veya laf konusu okullardaki ilgili görevliye fiş karşılığında ödenecektir.

KİMLER BIRINCIL KAYIT İÇİN UYGULAMA YAPABİLİR?

a) İlköğretim Okulu/Ortaokul mezunu olanlar,

b) Ortaöğretim kurumlarından ayrılanlar,

c) Ortaöğretim kurumlarından mezun olanlar,

ç) Bir yükseköğretim kurumundan ayrılan veya mezun olanlardan, iş liselerinin 3 yıllık ya da 4 yıllık sisteminden mezun olanlar ile genel liselerimizin 3 yıllık ya da 4 takvim alanlı sisteminden mezun olanlar,

d) Yurt dışında öğrenim görmüş olup, İl Millî Eğitim Müdürlükleri ya da Yurt Dışındaki Eğitim Müşavirliği/Eğitim Ataşeliklerinden, yukarıdaki (a), (b), (c) ve (ç) maddelerindeki şartlardan birini içeren Eşitlik Belgesi almış olanlar, başvurabilir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir Cevap Yazın