İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

e okul işe gelmeme günü sorgulaması karne görüntüleme ekranı

18 Ocak 2019 tarihinde karneler dağıtılırken, öğrenciler takdir teşekkür hesaplama işlemlerini EBA (Eğitim Bilişim Ağı) sitesinde gerçekleştirebiliyor.

Takdir teşekkür hesaplama işlemlerinde Ulusal Eğitim Bakanlığı değişikliğe gitti. Buna kadar; Mektep öğrenci ödül ve disiplin kurulu, derslerdeki çaba ve başarılarıyla avantaj bildiren, özürsüz devamsızlık süresi 5 günü geçmeyen, bütün derslerden başarılı olan, dönem puanlarının ağırlıklı ortalaması 70,00 deri aşağı olmayan ve davranış puanı 100 olan öğrencilerden;

a) 70,00-84,99 arasındakileri teşekkür belgesi,

b) 85,00 ve daha yukarı olanları takdir belgesi,

c) Ortaöğrenim boyunca en az üç öğretim yılının tüm döneminde takdir belgesi alanları üstün galibiyet belgesi ile ödüllendirir.

Öğrenciler heyecanla karne gününü beklerken, karneler açıklanmadan belge sorgulaması gerçekleştirebiliyor. MEB’in resmi sitesi olan Eğitim Bilişim Ağı (EBA) sisteminde, öğrenciler internet olmaksızın e-Mektep sisteminde sınav sonuçları ve sözlü notlarını gördükten daha sonra, taktir ve teşekkür hesaplama yapabiliyor. Bu işlemler ‘internet’ olmadan da yapılabilmektedir. EBA’nın sisteminde yer alan ve internetsiz olarak Excel’de ders isimleri değiştirilerek, 1.yazılı, 2.yazılı ve 3.yazılı not bilgileri haricinde, 1.sözlü, 2.sözlü ve 3.sözlü notları yazılarak takdir teşekkür hesaplaması yapılabiliyor. Excel’de kullanımı aktif etmeden ders bilgileri değiştirilmiyor. Aktif edildikten sonra ders bilgileri değiştirilerek hakiki sonuçlar elde edilebiliyor.

İLGİLİ:  Yarıyıl tatilinde kitap okumayı unutmayın

e OKUL NEDİR NASIL ÇALIŞIR: Bu sistem doğruca veliler öğrenciler ile ilgili bir fazla veriye ulaşabiliyor. Imtihan notları devamsızlık merkezi imtihan başarıları ve nakil işlemleri gibi şeyler e-Mektep Veli Bilgilendirme Sistemi 2019 ile yapılabilmekte. e-okul ile bir öğrencinin okula kaydından mezuniyetine dek olan tüm süreci içinde barındırır.

e-mektep ile veliler mektep kadar veya öğretmenler göre kendilerine yapılan duyurulara ulaşabilir, ders programları derslere giren öğretmenler gibi bilgilere ulaşabilir, sınav tarihleri öğrencinin yaptığı devamsızlıklar gibi şeyler öğrenilebilir.

E MEKTEP TAKDİR TEŞEKKÜR HESAPLAMA İŞLEMİNDE YENİ SİSTEM: Milli Eğitim Bakanlığı’nın eylül ayında yayımladığı yönetmelik değişikliğine kadar takdir teşekkür hesaplama işleminde işe gelmeme boyutu önem kazanacak. Öğrencinin galibiyet puanı takdir ya da teşekkür belgesi almaya tatmin edici olsa da devamsızlığı 5 günden fazla olanlar bu belgeyi almaya yargı kazanamayacak.

İLGİLİ:  YÖKDİL sınavı ne süre 2019 başvurusu tarihi netleşti

İşte, o mevzuat değişikliği bilgileri;

Mektep öğrenci ödül ve disiplin kurulu, derslerdeki gayret ve başarılarıyla menfaat belirten, özürsüz işe gelmeme süresi 5 günü geçmeyen, bütün derslerden başarılı olan, dönem puanlarının ağırlıklı ortalaması 70,00 cilt aşağıda olmayan ve tutum puanı 100 olan öğrencilerden;

a) 70,00-84,99 arasındakileri teşekkür belgesi,

b) 85,00 ve daha yukarı olanları takdir belgesi,

c) Ortaöğrenim boyunca asgari üç öğretim yılının tüm döneminde takdir belgesi alanları üstün başarı belgesi ile ödüllendirir.

10 GÜNLÜK DEVAMSIZLIK DURUMUNDA AİLEYE YAZI GİDECEK: Yeni yönetmelik değişikliğinde yer alan bir öteki husus ise 10 günlük mazeretsiz işe gelmeme oldu. Değişikliğe göre 10 gün ve üstünde mazeretsiz işe gelmeme ve toplamda 30 gün devamsızlığına sahip olan öğrenciler, başarısız sayılarak ailelerine bildirilecek.

İLGİLİ:  Kilis'te bin 500 şahsiyet iş için 11 bin 482 müracaat etti

İlk yorum yapan siz olun

Bir Cevap Yazın