İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

KYK Burs Kredi Başvuruları Ne zaman Açıklanacak

Eğitim hayatlarının devamlılığı amacıyla devletten alacakları burs ya da krediye gereksinimi olan öğrenciler, KYK neticelerinın açıklanmasını dört gözle bekliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu sene amacıyla burs miktarının lisans, yüksek lisans ve doktorada arttığını açıklaması ile birlikte KYK burs müracaat neticelerinın açıklanacağı tarih heyecanla araştırılıyor. Peki, KYK burs müracaat neticeleri ne vakit açıklanacak?

KYK BURS BAŞVURU SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Kredi ve Yurtlar Kurumu doğrulusunda burs müracaat neticelerinın ne vakit açıklanacağına dair resmi bir bilgi paylaşılmadı. Geçtiğimiz sene kurumun neticeleri açıkladığı tarih hesaba katıldığında kasım ayı ortamında burs müracaat neticelerinın açıklanacağı söylenebilir. Geçtiğimiz sene KYK burs müracaat neticeleri 23 gün sonra açıklanmıştı; bu tarafta bu sene açıklanacak neticelerin 12, 13 ya da 14 Kasım tarihlerinde adayların erişimine açılacağı söylenebilir. Fakat bildirdiğimiz gibi kurumun resmi bir açıklaması bulunmuyor ve değerlendirme prosedürü biter bitmez kurum açıklamayı yapabilir.

İLGİLİ:  Sözleşmeli öğretmen alımı sözlü sınav sonuçları açıklandı

2019 BURS MİKTARI NE KADAR OLACAK?

Her sene belirli oranda artış gösteren burs ve kredi ücretleri amacıyla yeni sene miktarları açıkladı. Ziraat Bankası üzerinden ödemelerini alacak olan öğrenciler, Lisans eğitimi amacıyla aylık 500 lira, Yüksek Lisans eğitimi amacıyla 1000 ve Doktora eğitimi amacıyla 1500 lira çekecek.

BURS VE KREDİ ÖDEMELERİ AYIN KAÇINDA YAPILIYOR?

Öğrenim desteği almaya hak kazanan öğrenciler, kendilerine tahsis edilen burs ya da krediyi TC Kimlik Numarasının son hanesine göre ayın 6’sı ve 10’u arasında alabilecek.

Buna göre, TC Kimlik Numarasının son hanesi 0 olanlar her ayın 6’sında, 2 olanlar her ayın 7’sinde, 4 olanlar her ayın 8’inde, 6 olanlar her ayın 9’unda, 8 olanlar her ayın 10’unda ücretlerini alabilecek.

İLGİLİ:  Takdir teşekkür alma hesabı e mektep nasıl yapılır VBS girişi-2019

BURSUN GERİ ÖDEMESİ VAR MI?

Kurum lüzumlu gördüğü takdirde burs alan öğrencilerin belge ya da hallarını araştırabilir. Araştırma neticesinde öğrencinin belgelerinde ya da halunda gerçeğe aykırı bir hususun belirleme edilmesi halunda bursu kesilir. Ödenen bursların tamamı öğrenim kredisi borcuna dönüştürülerek, 18/01/1997 tarihli ve 22881 saseneı Resmi Gazetede yayımlanan Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Öğrenim Kredisi Yönetmeliğinde belirleme edilen esaslara göre tahsil edilir.

Öğrenim görmekte bulunduğu öğretim kurumundan en az bir yarısene uzaklaştırma cezası alanların bursları, ceza aldığı tarih itibariyle kesilir. Verilen disiplin cezasının öğretim kurumunca geç bildirilmesi halunda ise cezanın verildiği tarihten sonra oluşturulan . Bu tarihten sonra ödenen burs miktarları öğrenim kredisi borcuna dönüştürülerek, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Öğrenim Kredisi Yönetmeliği hükümlerine göre tahsil edilir.

İLGİLİ:  Belçika'da yeni nesil Türk çocuklar Türkçe bilmiyor

Öğrenciye burs verilmekte iken, bursun kesilmesini gerektirecek bir hal meydana çıktığında, bursun kesilmesini gerektiren halun gerçekleştiği tarih itibariyle bursu kesilir. Bu tarihten sonra ödenen burs miktarları öğrenim kredisi borcuna dönüştürülerek, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Öğrenim Kredisi Yönetmeliği hükümlerine göre tahsil edilir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir Cevap Yazın