İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Milyonlarca talebeyi ilgilendiren haber bütünleme imtihanlarında emsal karar

YaLOVA’da hukuk eğitimi gören 22 yaşındaki Zehra Betül Bulut, üniveriste senatosunun verdiği en fazla 3 dersten zafersiz olma hududunu duruşmaya taşıdı.

Bulut mazereti ise Anayasa’nın “Kanun önünde denklik” başlıklı prensibini tertip eden 10. maddesine ters olması. Genç kız avukat abiyi Efe Murat Bulut aracılığıyla  Bursa 3. Yönet Duruşmasına müracaat eterek yürütmesinin durdurulmasını ve iptalini istedi.

Duruşma, yürütmenin durdurulmasına hükmederek, bütünleme imtihanlarına sınırlama olmaksızın tüm talebelerin alınmasına karar verdi. Bu karar istikametinde, 28 Ocak Pazartesi günü yapılacak bütünleme imtihanlarına sınırlama olmaksızın tüm talebelerin katılabileceği belirtildi.

HAK SINIRLANAMAZ
Zehra Betül Bulut, Yalova Üniversitesi Kampüsü girişinde gazetecilere yaptığı söylemede, Senatonun bütünleme imtihanlarıyla alakalı kararı geçen aralık ayının sonunda verdiğini söyledi.

İLGİLİ:  BİLFEN kimin sahibi Osman Öztürk kimdir oğlu Fatih Öztürk ile...

Kararın talebelere yarıyıl yarıyılı başlamadan evvel bildirilmesi gerektiğini belirten Bulut, şöyle konuştu:

“Biz Senatonun aldığı kararın tamına asla karşı dokunulduk zira bütünleme bir haktır. Talebelere getirilen bir haktır ve bunun hudutlandırılmasına karşıydık. Senatonun verdiği kararda bütünleme imtihanı getirilecek evet ama 3 imtihana kadar. Talebeler 3 imtihandan aşırısından kaldığında bütünleme imtihanına giremez. Ben de denklikten yana olduğumdan dolayı herkesin bütünleme imtihanına girmesi, dostlarımızın talebelerin bütünleme imtihanına girmesi gerektiği görüşüdeydim.

Senatonun verdiği tam karara karşı değiliz. Yalnızca bir maddesinin durdurulması kararı verilmesini arz ettik. Anayasa’nın 10. maddesinin denklik prensibine ters olduğu fikriyle. Bizim haklı olduğumuza karar verdi ve yürütmeyi durdurdu.”

İLGİLİ:  e okul işe gelmeme günü sorgulaması karne görüntüleme ekranı

Bulut, Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Suat Cebeci’nin, Twitter’dan yaptığı paylaşımla kararın uygulanacağını duyurduğunu aktardı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir Cevap Yazın