İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

TYT Nasıl Çalışılır? 7 Adım!

Bu yazımızda TYT Nasıl Çalışılır? TYT’ye Nasıl Çalışılır? TYT Nasıl Hazırlanılır? hakkında bilgilerimizi paylaşacağız.

1) Üniversite hedefinizi belirleyin

Her şeyden evvelce hayallerinizi, ileride nerede olmak istediğinizi belirleyin. Unutmayın amaçlar olmazsa nereye varmaya çalıştığınız, ne kadar ilerlediğiniz koca bir boşluk olur.

2) Ders çalışma programı hazırlayın

Programlı çalışın demişken de instagramdan görüldüğü bol takipçili hesaplara uyup saçma sapan programlara uymaya çalışmayın. O programlar internetten hususlara bakıp her haftaya ayrılarak hazırlanmış birer saçmalık. Yani her bireyin kapasitesi, çalışma biçimi değişik bulunduğu amacıyla o programlar herkeste etkili olacak diye bir şey yok.

“Eee ne yapacağız ?” diyenler amacıyla şu şekilde açıklayayım. Tavsiyem ilk olarak kendinize orta seviye bir deneme alın ve 2-3 denemesini değişik zamanlarda çözün. Hangi hususlardan ne gibi eksikleriniz var ilk olarak bunları belirleyin. Daha ardından siz de internetten kendi alanınıza ait olan dersleri esasen biliyorsunuzdur, o derslerin TYT konuları bir kağıda yazın. Konuyu kaç günde bitirdiğinizden çok hususyu tam manasıyla anlayabilmeniz mühim bulunduğu amacıyla “şu kadar günde şu kadar husus bitecek” saçmalığına sakın bulaşmayın.

3) Doğru kitapları seçin

Bol bol soru çözüme ulaştırmak mühim evet ama kaliteli soru çözüme ulaştırmak daha mühimdir. Yani demek istediğim rastgele bir önünüze gelen kitaptan ders çalışıp soru çözüme ulaştırmak yerine öğretmenlerinizin önerdiği seviyenize göre olan kaliteli yayınların kitaplarını çözmeniz sizin amacıyla daha faydalı olacaktır. Bunun haricinde yapamadığınız soruları ilk olarak elinizden geldiği kadar uğraşın. Hala yapamıyor musunuz, o vakit bir bilene sormaktan sakın çekinmeyin.

4) TYT Konu anlatımı

Herkesin manaya biçimi değişik bulunduğu amacıyla ille de bu tür yapın denebilecek bir hal değil bu da. Siz kendinizi benden daha iyi tanıyorsunuz. Yani kitaptan okuyarak mı yoksa video izleyerek mi daha iyi anladığınızı ilk olarak bir deneyin. Size hangisi daha faydalı geliyorsa o tekniği uygulayarak çalışmalarınıza devam edin. Bunun haricinde muhakkak okuyup/izleyip hususları anladığınızı sanmayın. Kesinlikle husus özetlerini anlayacağınız bir şekilde defterinize yazın. Çalıştığınız hususnun testlerini çözerken lüzum formüller olsun lüzum bulgular olsun illa ki bilmediğiniz ya da unuttuğunuz şeylerle karşılaşabileceğiniz amacıyla koca kitapları kurcalamak yerine yazdığınız notları okuyarak kısa sürede bilgiye ulaşmış olursunuz.

5) Uyku düzeni ayarlamak

Sınav yılında fazlası bireyin zorlandığı en büyük problem uyku düzenini tam oturtamama olabilir. “Eee ne yapacağız?” diyenler amacıyla alarm kaçınılmaz bir gerçek olacaktır. Uyku düzeni de her şeyde bulunduğu gibi şahıstan şahsa değişmektedir. Uykuda geride bıraktığımız süreden çok uykunun niteliği önemlidir. 1 saat uyuyup kendini dünyanın en zinde insanı hissedenler bulunduğu gibi 10 saat uyuyup kendini yorgun hissedenler de vardır. Ufacık bir tavsiyem var bu hususta o da şu; şayet baş ağrıları, boyun ağrıları gibi şikayetleriniz varsa yastığınızı değiştirin. Ufacık bir problem çok büyük problemleri tetikleyeceğini unutmayın.

Çoğu eksperlerin da söylediğine göre karanlık bir ortamda uyumak uyku niteliğini arttırıp daha zinde hissetmenizde size yardımcı oluyormuş. Deneyin belki işe yarar.

6) Başkalarını örnek almak?

“Ne demek diğerleri ?” şu demek; bu sene çok büyükte bir gerilim küpü olacaksınız. İyiliğinize bile söylenen çoğu cümlenin altından olumsuz düşünceler bulmaya çalışacaksınız. Yok komşunun çocuğu 120 soruda 130 net çıkarıyormuş gibisinden muhabbetlerin geçtiği bölgelerden oldukça uzak durun. Uzak duramıyor musunuz, o vakit da hiçbir şeyi takmamanız gerekliliğini söyleyeyim. Çünkü o konuşanların çok iyi bildikleri net olsaydı sizin imtihan motivasyonunuzu düşüreceği yerde oturup “size daha çok nasıl faydalı olabilirim” diye baş yorarlardı.

7) Bazı tavsiyeler…

Öncelikle her önünüze gelenin tavsiyesini dinlemeyin. Buna ben de dahil. Siz kendinizi herkesten daha iyi tanıyorsunuz. Size uymayan, size faydası olmayacak tavsiyelere “he” deyip geçin. Ağzı olan herkes konuşur, siz o konuşmalardan size faydası olanları/olacakları seçin ve uygulamaya koyulun.

  1. Yapabildiğiniz hususların üstüne değil, yapamadığınız hususların üstüne gidin. Bir hususta esasen en üst basamakta olduğunuzu, hiç soru kaçırmadığınızı düşünüyorsanız o husus üstünde daha çok durmanızın bir mantığı olmadığını kavrayın. 1 soru 1 sorudur, yapamadıklarınızla da uğraşın.
  2. Bir hususu tam manasıyla anladığınızı düşünüyorsanız husus anlatım çalıştıktan sonra bol bol soru çözün, hususyu pekiştirmiş olacaksınız.
  3. Konularınız bitmese bile haftada 1 deneme çözüp 1 hafta içersinde ne kadar ilerlediğinizi görün, bu hem hususlardaki eksiklerinizi anlamanızı sağlayacak hem de 1 net bile artırsanız hedefiyle mutlulukla dolmuş olacak.
  4. Farklı soru çeşitleri görmeniz çok mühim. Tek bir yayına bağlı kalıp yalnızca o kitabın sorularını çözmeyin. Her ders amacıyla en az 2 kitabınız olsun, değişik soruları görün.
  5. Kesinlikle bunun yalnızca bir imtihan olduğunu katiyen unutmayın. Bu imtihan sizin zeka civarınızı ya da yeteneklerinizi yansıtamaz. Bu imtihan yalnızca kısıtlı zamanda, bilginizi ve test yeteneğinizi tartmak amacıyla var. O yüzden ilk olarak kendinize dürüst olun. Eksiklerinizden korkmayın. Açıkça eksiklerinizi meydana koyun ve onları kapamak amacıyla planlı ve derli toplu bir şekilde çalışın. Ta ki tamamiyle o hususlardan emin imkan kadar. Günlük ya da haftalık amaçlar koyun ve kesinlikle yapıp yapmadığınızı denetim edin.Elinizden geldiği kadar vakitle çalışın. Diğer bir mühim nokta, motivasyonunuzu yüksek tutun. Geçmişteki başarısızlıklarınızı değil, başarılarınızı hatırlayın.

İlk yorum yapan siz olun

Bir Cevap Yazın