İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

YÖKDİL sınavı 2019 ne vakit başvurusu ne vakit?

Anadolu Üniversitesi kadar 2019 YÖKDİL sınavı ne zaman sorusunun yanıtı muhakkak oldu. Yükseköğretim Kurumları Tanıdık Olmayan Dil (YÖKDİL), dilekçe tarihlerine bundan böyle az bir zaman kaldı. 2019 yılında YÖKDİL sınavı 10 Mart’ta tek oturumla yapılacak. YÖKDİL başvurusu 30 Ocak’ta başlayacak- 8 Şubat’ta sona erecek. 

YÖKDİL NE ZAMAN:  YDS ayarında olan Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil (YÖKDİL) sınavlarını gerçekleştiren Anadolu Üniversitesi, sınava dair açıklamalarda bulundu. Tanıdık Olmayan dil (İngilizce, Almanca, Fransızca) sınavları üzerinden Anadolu Üniversitesi, başvuruların 30 Ocak-8 Şubat 2019 tarihleri arasında yapılabileceğini açıkladı. Türkiye genelinde 30 ilde yapılacak sınava, “yokdil.yok.gov.tr” adresinden başvurulabilecek.

İLGİLİ:  YKS başvurusu 2019 ne vakit TYT, AYT, YDT kullanım tarihleri

YÖKDİL SINAVI NE SÜRE: Yükseköğretim Kurulundan (YÖK) yapılan açıklamaya tarafından, 6. YÖKDİL Sınavı, 10 Mart 2019 Pazar günü, 30 il ve 35 imtihan merkezinde, saat 14.00’te, tek oturum halinde gerçekleştirilecek.

HANGİ ALANLARDA YAPILACAK: Sınav, Fen Bilimleri, Sağlık Bilimleri ve Sosyal Bilimler alanlarında, İngilizce, Almanca, Arapça ve Fransızca dillerinde yapılacak.

KİMLER KATILABİLECEK: YÖKDİL Sınavı’na, yükseköğretim kurumlarında lisansüstü eğitim, TUS, DUS, EUS ve doçentlik sınavına girecek adaylar katılabiliyor. Akademik yükseltmelere katılacak adaylar da sınava girebiliyor.

YÖKDİL NERELERDE GEÇERLİ OLACAK: Bu sınava yükseköğretim kurumlarımızda lisansüstü eğitim ve doçentlik sınavına uygulamak isteyen adaylar ile üniversitelerce akademik yükseltmelerde kendilerinden akademik dil yeterliliği puanı istenen adaylar katılabilir.

İLGİLİ:  20 bin kontratlı öğretmen tayinmesi için seçimler başladı

SINAVIN GEÇERLİLİK SÜRESİ NE DEĞIN OLACAK: YÖKDİL sınavının geçerlilik süresi YDS ile eşit olacak. Adaylar her iki sınava da girebilecekler ve her iki sınavında lisansüstü eğitim, doçentlik sınavı ve akademik yükseltme süreçleri ile sınırlı elde etmek üzere eşit geçerliliği olacaktır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir Cevap Yazın