İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

YÖKDİL sınavı ne süre 2019 başvurusu tarihi netleşti

Anadolu Üniversitesi tarafından 2019 YÖKDİL sınavı ne süre sorusunun yanıtı muhakkak oldu. Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil (YÖKDİL), kullanım tarihlerine bundan böyle eksik bir süre kaldı. 2019 yılında YÖKDİL sınavı 10 Mart’ta tek oturumla yapılacak. YÖKDİL başvurusu 30 Ocak’ta başlayacak- 8 Şubat’ta sona erecek. 

YÖKDİL NE VAKIT:  YDS ayarında olan Yükseköğretim Kurumları Tanıdık Olmayan Dil (YÖKDİL) sınavlarını gerçekleştiren Anadolu Üniversitesi, sınava dair açıklamalarda bulundu. Yabancı dil (İngilizce, Almanca, Fransızca) sınavları üzerinden Anadolu Üniversitesi, başvuruların 30 Ocak-8 Şubat 2019 tarihleri aralarında yapılabileceğini açıkladı. Türkiye genelinde 30 ilde yapılacak sınava, “yokdil.yok.gov.tr” adresinden başvurulabilecek.

İLGİLİ:  Öğretmen ataması yapılacak branşlar 2019-tam liste

YÖKDİL SINAVI NE SÜRE: Yükseköğretim Kurulundan (YÖK) yapılan açıklamaya göre, 6. YÖKDİL Sınavı, 10 Mart 2019 Pazar günü, 30 il ve 35 imtihan merkezinde, saat 14.00’te, tek oturum halinde gerçekleştirilecek.

HANGİ ALANLARDA YAPILACAK: Imtihan, Fen Bilimleri, Sıhhat Bilimleri ve Sosyal Bilimler alanlarında, İngilizce, Almanca, Arapça ve Fransızca dillerinde yapılacak.

KİMLER KATILABİLECEK: YÖKDİL Sınavı’na, yükseköğretim kurumlarında lisansüstü eğitim, TUS, DUS, EUS ve doçentlik sınavına girecek adaylar katılabiliyor. Akademik yükseltmelere katılacak adaylar da sınava girebiliyor.

YÖKDİL NERELERDE GEÇERLİ OLACAK: Bu sınava yükseköğretim kurumlarımızda lisansüstü eğitim ve doçentlik sınavına müracaat etmek isteyen adaylar ile üniversitelerce akademik yükseltmelerde kendilerinden akademik dil yeterliliği puanı istenen adaylar katılabilir.

İLGİLİ:  YKS Tercih Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

SINAVIN GEÇERLİLİK SÜRESİ NE KADAR OLACAK: YÖKDİL sınavının geçerlilik süresi YDS ile eşdeğer olacak. Adaylar her iki sınava da girebilecekler ve her iki sınavında lisansüstü eğitim, doçentlik sınavı ve akademik yükseltme süreçleri ile sınırlı edinmek üzere eşdeğer geçerliliği olacaktır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir Cevap Yazın